Syrop na kaszel u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

Syrop na kaszel u dziecka

Kaszel stanowi jeden z najczęstszych objawów infekcji u dzieci. Wielu rodziców ma problem z jego rozpoznaniem oraz doborem stosownych leków. W takim przypadku doskonale sprawdzi się syrop na kaszel suchy i mokry dla dzieci. W przypadku pierwszej dolegliwości, będzie on hamował kaszel. Syrop dla dzieci na mokry kaszel ma natomiast za zadanie ułatwić odkrztuszane wydzieliny.

Jaki syrop na suchy kaszel u dziecka?

Suchy kaszel pojawia się zarówno na początku infekcji, jak i po jej zakończeniu. Stanowi on również objaw towarzyszący zapaleniu krtani oraz alergii. Podczas kaszlu suchego brak jest wydzieliny, w związku z czym nazywa się go suchym. Jest on szczególnie uciążliwy, jako że często podrażnia również gardło i wybudza ze snu. W skrajnych przypadkach trwać może nawet kilka tygodni. Syrop na kaszel u dziecka powinien w tym przypadku mieć działanie łagodzące lub hamujące uciążliwe odmiany. Dobrze sprawdzą się tutaj preparaty ziołowe, na przykład tymiankowe, prawoślazowe czy z babki lancetowatej, które łagodzą kaszel i podrażnienia gardła oraz hamujące kaszel, które podawać należy wyłącznie podczas infekcji wirusowej, gdy jest on bardzo męczący i utrudnia sen. Takiego syropy na kaszel u dziecka nie należy stosować dłużej niż 3 dni. Co ważne, preparatów hamujących kaszel nigdy nie należy podawać podczas kaszlu mokrego – sprawi to, że wydzielina będzie się gromadziła w drogach oddechowych, nasilając stan zapalny. Dziecko nie powinno również zażywać jednocześnie leków hamujących kaszel oraz wykrztuśnych.

Jaki syrop na mokry kaszel dla dziecka?

Kaszel mokry zwany jest także produktywnym. Idealny syrop na mokry kaszel dla 2 latka powinien ułatwiać odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach oraz drogach oddechowych. Jest to o tyle ważne, że stanowi ona pożywkę dla bakterii. Kaszlu mokrego nie należy hamować syropami zapobiegającymi odruchom kaszlu. Najlepiej sprawdzą się tutaj preparaty rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej odkrztuszanie. Zalicza się do nich syropy roślinne, między innymi tymiankowy i sosnowy oraz mukolityczne, czyli zawierające chlorowodorek bromheksydryny lub ambroksol. Pomocny może okazać się również syrop z cebuli domowej roboty. Przygotujemy go z 2 cebul i 2 łyżek miodu. Cebulę obieramy, drobno siekamy i układamy cienkie warstwy w słoiku, każdą z nich przelewając miodem. Odstawiamy na parapet i czekamy kilka godzin, aż cebula puści sok. Zlewamy go przez gazę do butelki i wstawiamy do lodówki (nie należy do tam przechowywać dłużej niż 10 dni). Tak przygotowaną miksturę podajemy dziecku 1-2 razy dziennie po 1 łyżeczce. Uwaga! Syropu wykrztuśnego nie należy aplikować po godzinie 17:00 – rozrzedza on wydzielinę, co powoduje konieczność odkrztuszania. To z kolei może zakłócić sen malucha.

Dodaj komentarz