Suchy kaszel u dzieci – dlaczego i od czego powstaje kaszel u dzieci?

Suchy kaszel u dziecka

Wielu rodziców zastanawia się czy mają do czynienia z mokrym czy suchym kaszlem u dziecka. Ich stosowne rozróżnienie jest kluczowe, jako że każdy z nich ma odmienne przyczyny i mechanizmy powstawania oraz metody leczenia. Jakie są główne przyczyny suchego kaszlu u dziecka i jak należy go leczyć?

Mokry czy suchy kaszel u małego dziecka?

Kaszel definiuje się jako odruchową reakcję obronną dróg oddechowych przed czynnikami drażniącymi. Powstaje on na skutek podrażnienia zakończeń nerwowych w błonie śluzowej dróg oddechowych lub przez świadome działanie.

W zależności od aktualnej kondycji dróg oddechowych, stopnia zaawansowania infekcji i przyczyn drażnienia, do czynienia możemy mieć z suchym, duszącym kaszlem u dziecka lub mokrym, produktywnym. Wymagają one odmiennego leczenia, a niewłaściwe zastosowanie leków może się przyczynić do nasilenia dolegliwości – trudności z oddychaniem, zalegania wydzieliny czy  jeszcze bardziej uporczywego kaszlu u dziecka.

W rozpoznaniu przyczyny oraz rodzaju opisywanej dolegliwości kluczowe jest czy mamy do czynienia z suchym kaszlem u niemowlaka w nocy czy może tuż po przebudzeniu. Niekiedy suchy kaszel u dziecka w nocy jest na tyle męczący, że wybudza on malucha ze snu. Częsty suchy kaszel u dziecka należy w pierwszej kolejności zdiagnozować w kierunku chorób układu oddechowego, w tym przewlekłego zapalenia zatok.

Jak wygląda suchy kaszel u rocznego dziecka i jakie są jego główne objawy?

Brak wydzieliny – dziecko nie jest w stanie wyduszać flegmy. Może ono jedynie czasami odczuwać jej zaleganie w gardle, zatokach oraz oskrzelach. Wywołuje to trudne do opanowania napady duszącego kaszlu lub uporczywe pokasływanie. Suchy kaszel w nocy często pojawia się w początkowej fazie infekcji, lecz w niektórych przypadkach może stanowić jeden z objawów astmy lub alergii.

Leczenie suchego kaszlu u dzieci

Suchy kaszel pogłębiać może ciepłe, suche powietrze. W związku z tym, gdy tylko zauważymy u dziecka pierwsze jego objawy, zadbać należy o utrzymanie w pomieszczeniu stosunkowo niskiej temperatury na poziomie 18 stopni Celsjusza oraz regularne jego wietrzenie, zakładając jednocześnie maluchowi ciepłe ubranko. Pomocne okazać może się także zastosowanie nawilżacza powietrza oraz wykonanie inhalacji z soli fizjologicznej. Warto podawać dziecku ciepłą herbatę oraz mleko z miodem, które nawilżą błony śluzowe i pomogą zredukować odruch pokasływania.

Sięgnąć można także po syrop na suchy kaszel, który będzie redukował odruch wykrztuśny. Maluchowi podawać można również preparaty rozkurczające płuca i oskrzela.

Dodaj komentarz