Ostry kaszel u dziecka

Ostry kaszel u dziecka

Silny kaszel u dziecka to popularna dolegliwość u najmłodszych. Ciężki kaszel u dziecka może występować razem z innymi objawami takimi, jak gorączka, kaszel czy bóle mięśniowo – stawowe. Może mieć on również związek z szeregiem różnych chorób. Ze względu na charakter, wyróżnia się suchy oraz odrywający się kaszel u dziecka.

Rodzaje kaszlu

Kaszel do odruch obronny organizmu, który ma za zadanie usunąć z dróg oddechowych nadmiar wydzieliny, szkodliwe mikroorganizmy oraz ciała obce. W znaczącej większości przypadków, duszący kaszel u dziecka towarzyszy infekcjom wirusowym układu oddechowego. Ze względu na czas trwania, podzielić można go na kaszel ostry (trwający mniej niż trzy tygodnie), przewlekły (czas jego trwania przekracza osiem tygodni) oraz przedłużający się (czas jego trwania mięsi się pomiędzy ostrym oraz przewlekły). Jeśli chodzi o charakter, wyróżnia się suchy duszący kaszel u dziecka, któremu nie towarzyszy eliminacja wydzieliny z dróg oddechowych oraz mokry, produktywny, którego cechą charakterystyczną jest odkrztuszanie nadmiaru wydzieliny. Specyficzną odmianą jest szczekający kaszel u dziecka, który jest niezwykle męczący i najczęściej przychodzi w nocy, uniemożliwiając spokojny sen. Jego obecność świadczy o tak zwanym podgłośniowym zapaleniu krtani zaatakowanej przez wirusy albo alergeny.

Jak ulżyć dziecku w kaszlu?

Bardzo pomocne mogą okazać się tutaj syropy. Kluczowe jest ich dobór do rodzaju kaszlu, z którym boryka się maluch.

  • Suchy męczący kaszel u dzieckaco podać? W celu jego zwalczenia, zastosować należy syrop przeciwkaszlowy, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie częstości oraz intensywności przykrych dolegliwości.
  • Mokry kaszel – w tym przypadku sprawdzą się syropy wykrztuśne (nazywane także rozrzedzającymi), które redukują lepkość wydzieliny i mają na celu ułatwić odkrztuszanie. Podawać należy je najpóźniej w godzinach popołudniowych. W innym przypadku będą one pobudzać dziecko do kaszlu w nocy, utrudniając spokojny sen.

Domowe sposoby na dziecięcy kaszel

Co na początek kaszlu u dziecka? Sprawdzonym sposobem jest nawilżanie wysuszonego gardła. W tym celu, dziecku należy podawać niewielkie porcje wody. W przypadku mokrego kaszlu, pomocna może okazać się herbata z dodatkiem soku malinowego lub cytryny, która ułatwi odkrztuszanie gęstej wydzieliny. Przy suchym kaszlu, przed snem można podać maluchowi herbatę z melisy.

Bardzo ważne jest również nawilżanie powietrza w pokoju dziecka. Do tego celu wykorzystać można zarówno profesjonalne urządzenia, jak i mokre ręczniki, które zawiesza się na kaloryferach.

Sprawdzony, domowy sposób to także skropienie poduszki olejkiem sosnowym, eukaliptusowym lub jodłowym, który ułatwi dziecku oddychanie przez sen.

 

Dodaj komentarz