Mokry kaszel u dzieci – jak sobie z nim radzić?

Mokry kaszel u dziecka - uporczywy-kaszel.pl

Mokry kaszel u dzieci pojawia się w sytuacji, kiedy w drogach oddechowych gromadzi się duża ilość wydzieliny zapalnej, która jest doskonałą pożywką dla bakterii. W czasie kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, nierzadko w dużych ilościach, stąd nazwa „mokry kaszel.” Poprzedza go kaszel suchy, który stanowi jeden z pierwszych objawów infekcji wirusowej. Jak pozbyć się mokrego kaszlu?

Przyczyny mokrego kaszlu u dziecka

Odruch kaszlowy wywoływany jest  przez podrażnienie zakończeń nerwu błędnego zlokalizowanych w drogach oddechowych. Receptory nerwowe mogą zostać pobudzone przez szereg czynników takich, jak ciała obce, wydzielina w drogach oddechowych, zanieczyszczenia środowiskowe czy bodźce zewnętrzne. U dziecka możemy mieć do czynienia z kaszlem suchym, mokrym oraz mieszanym.

Najczęstszą przyczynę mokrego kaszlu u niemowlaka stanowi infekcja nosogardzieli oraz ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Rzadziej jego występowanie związane jest z schorzeniami zapalnymi dolnych dróg oddechowych. Odrywający się kaszel u dziecka objawia się słyszalnym bulgotaniem i rzężeniem. Dziecko często skarży się również na nieprzyjemne uczucie flegmy w gardle. Mokry kaszel u rocznego dziecka jest bardzo męczący, a to ze względu na nieustanne próby wykrztuszenia zalegającej wydzieliny i towarzyszący temu wysiłek mięśni oddechowych. Mokry kaszel u dziecka w nocy związany jest ze zmianą pozycji ciała i nasileniem spływania wydzieliny na skutek grawitacji i drażnienia zakończeń nerwowych.

Co na mokry kaszel u dziecka?

Mokry kaszel u dwulatka nie powinien być hamowany przy użyciu leków przeciwkaszlowych. Jest to odruch obronny umożliwiający pozbycie się zalegającego się śluzu, który w skrajnych przypadkach może ulec nadkażeniu. Mokry kaszel u noworodka najlepiej leczyc przy pomocy syropów wykrztuśnych zawierających w swoim składzie substancje prowokujące układ kaszlowy, co ułatwia odkrztuszanie zalegającej treści. Znajdziemy tam także substancje działające przez upłynnienie, rozrzedzenie wydzieliny i rozluźnienie struktury śluzu.

Co ważne, tego typu leki należy podawać w godzinach porannych lub wczesnopopołudniowych. Zaaplikowanie ich wieczorem może skutkować męczącym mokrym kaszlem w nocy.

Mokry kaszel u niemowlaka – domowe sposoby

By zapobiec mokremu kaszlowi w nocy u 3 latka, warto zastosować inhalacje z soli fizjologicznej. Wykonywać można je przy pomocy dowolnego inhalatora – zarówno pneumatycznego, jak i ultradźwiękowego.

W walce z mokrym kaszlem w nocy oraz w ciągu dnia pomocne okazać może się również podawanie dziecku dużych ilości płynów. Odpowiednie nawodnienie umożliwia rozrzedzenie wydzieliny i łatwiejsze jej odkrztuszanie.

Dobrym sposobem jest także oczyszczanie nosa dziecka z zalegającego śluzu przy pomocy aspiratora lub wody morskiej.

Dodaj komentarz