Duszący kaszel u dziecka – przyczyny i leczenie kaszlu

Duszący kaszel u dziecka - uporczywy-kaszel.pl

Duszący i męczący kaszel u dziecka często występuje podczas infekcji wirusowych i stanowi jeden z objawów zapalenia gardła. Często spotyka się męczący kaszel u dziecka w nocy, który utrudnia sen oraz regenerację. Może również powodować ból brzucha. Dodatkowe objawy to katar, rozdrażnienie, płaczliwość oraz brak apetytu. W skrajnych przypadkach mamy do czynienia z duszącym kaszlem prowadzącym do wymiotów. Jak leczyć duszący kaszel u dzieci?

Przyczyny duszącego suchego kaszlu u dziecka

W zależności od czasu trwania, wyróżnić można kaszel ostry oraz przewlekły. Pierwszy z nich najczęściej związany jest ze stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych i mija w przeciągu maksymalnie trzech tygodni. O drugim z nich mówimy natomiast wtedy, gdy objawy utrzymują się powyżej 2 miesięcy. Do najpopularniejszych przyczyn uporczywego kaszlu zalicza się:

  • astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • spływanie wydzieliny po tylnej ścienia gardła oraz refluks żołądkowo – przełykowy,
  • rozstrzenie oskrzeli i przebyte zapalenie górnych dróg oddechowych,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Co na duszący kaszel u dziecka

W walce z duszącym kaszlem u dziecka w nocy może pomóc regularne wietrzenie jego pokoju tak, by panowała tam temperatura na poziomie 18 stopni Celsjusza. W ten sposób dbamy również o nawilżenie wnętrza. Alternatywę stanowić może zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza wyposażony w funkcję nawilżania.

Kolejny ze sposobów to wykonywanie kilka razy dziennie inhalacji z soli fizjologicznej, która łagodzi objawy infekcji i skraca czas choroby.

Sięgnąć możemy również po gotowe preparaty apteczne, których zadaniem jest powstrzymywanie odruchu kaszlu. Silne działanie przeciwkaszlowe wykazuje między innymi kodeina oraz dekstrometorfan. Ostry kaszel suchy pomoże nam walczyć butamira, która może być stosowana u dzieci od 3 roku życia. Leki na kaszel mokry powinny mieć działanie wykrztuśne. Sprawdzą się tu między innymi mukolityki upłynniające lepki śluz.

Równie skuteczne są domowe sposoby takie, jak:

  • syrop na duszący kaszel u dziecka przygotowany z cebuli – roślina ta działa bowiem jak naturalny antybiotyk oraz dostarcza sporych ilości witaminy C i innych składników wspierających odporność,
  • herbata z tymianku – jako że posiada on właściwości łagodzące, często wchodzi w skład dostępnych bez recepty pastylek do ssania. Roślina ta powleka błonę śluzową gardła, eliminując nieprzyjemne uczucie drapania i łaskotania.
  • ciepłe mleko z dodatkiem masła,
  • dobrze posłodzona, ciepła herbata, która nawilży śluzówkę i załagodzi odruch kaszlu,
  • olejek piołunowy – jedną jego kroplę mieszamy z niewielką ilością oliwy z oliwek i nacieramy klatkę piersiową dziecka.

Dodaj komentarz