Alergiczny kaszel u dzieci

Alergiczny kaszel u dzieci - uporczywy-kaszel.pl

Kaszel alergiczny pojawia się po zetknięciu małego pacjenta z antygenem wywołującym u niego nadwrażliwość. Skutkuje to produkowaniem różnego rodzaju substancji, w tym histaminy prowokującej napady kaszlu alergicznego. Kaszel przy alergii jest suchy. Niektórzy mali pacjenci borykają się z nim przez cały rok, inni – jedynie przez kilka miesięcy. Jakie są objawy kaszlu alergicznego i jak leczyć kaszel alergiczny?

Przyczyny kaszlu alergicznego u niemowlaków i starszych dzieci

Kaszel alergiczny, obok innych dolegliwości, jak katar sienny, wysypka czy zapalenie spojówek, pojawia się w sytuacji, gdy do organizmu dziecka dostanie się alergen. Osoby borykające się z kaszlem uczuleniowym są uczulone na zróżnicowane substancje – u jednych z nich są to pyłki roślin, u innych – sierść zwierząt. Tłumaczy to, dlaczego objawy kaszlu alergicznego pojawiają się z odmienną częstotliwością i w różnych miesiącach roku. Co ważne, tego typu kaszel występuje nie tylko u pacjentów borykających się z alergiami wziewnymi. Z problemem tym stykają się także osoby cierpiące na alergie pokarmowe.

Czy kaszel może być objawem alergii?

Objawy alergii często przypominają te, z którymi mamy do czynienia w przypadku przeziębienia. Jak odróżnić od siebie te dwie dolegliwości? Do alergologa należy udać się z dzieckiem, gdy:

  • Poza kaszlem, dziecko ma także katar i zatkany nos, a jego oczy łzawią.
  • Wymienione objawy nie nasilają się w krótkim czasie.
  • Maluch nie ma gorączki.
  • Objawy kaszlu alergicznego u dziecka pojawiają się w określonych porach roku, na przykład wiosną czy latem lub, w przypadku astmy, w określonych porach doby (głównie nad ranem oraz w nocy).
  • Objawy nasilają się na przykład podczas spacerów i zmniejszają po powrocie do domu.

Jak załagodzić kaszel alergiczny?

Jak pozbyć się kaszlu alergicznego u dziecka? W pierwszej kolejności zadbać należy o unikanie alergenów, na które jest ono uczulone.

Jak załagodzić kaszel alergiczny? Warto zainwestować w oczyszczacz powietrza, który wychwyci i usunie pyłki roślin, roztocza kurzu czy sierść zwierząt.

Jako że alergeny osiadają na ubraniach, skórze i włosach dziecka, by w domu nie cierpiało ono z powodu kaszlu i kataru, tuż po spacerze należy je wykąpać i przebrać.

Pomocne okazać mogą się również leki na kaszel alergiczny takie, jak syropy na kaszel alergiczny, które wykazują działanie zarówno sekretolityczne (upłynniające wydzielinę oskrzelową), jak i spazmolityczne (rozkurczające mięśni gładkie oskrzeli). Sprawia to, że śluz zalegający w drogach oddechowych ulega upłynnieniu, a jego odkrztuszanie jest ułatwione.

Dodaj komentarz